آخرین اخبار

10. بهمن 1396 - 14:48   |   کد مطلب: 9993
کلاس خبر:بخوانید و بدانید و از حوادث و اتفاقات قبل از خودتان به سادگی نگذرید، به این خاطر است که از کرده های آنها، از سرنوشتشان و از تجارب شان استفاده کنیم تا درست زندگی کنیم.

بهره بگیریم تا اشتباهات آنها را تکرار نکنیم و از دانش و آموخته هایشان، برای اهداف و زندگی بهتر استفاده کنیم.

اگر تاریخ درست دانسته شود، اگر آنچه که بر گذشتگان گذشته، صحیح به نسل های بعد انتقال داده شود و اگر تلاش و کوشش شود سرگذشت پیشینیان همانطور که بوده(نه آنطور که بعضاً عده‌ای می‌خواهند، گزینش می‌کنند و ارائه می‌کنند) منتقل شود، این تاریخ خاصیت درس آموزی و عبرت گیری دارد. اما اگر تاریخ یک ملت غنی هم باشد، درسهای آموختنی فراوانی(مثبت و منفی) هم داشته باشد، ولی درست منتقل نشود، نسل بعد، از حقیقت آن خبر نمی شود و بهره لازم را نمی برد.

پیش از انقلاب اسلامی، ملت ایران به سرنوشتی مبتلا بود و نظامی بر آن حکومت می کرد که نه تنها نیازهای اساسی مردم را برآورده نمی کرد، بلکه در اثر ظلم و جور حاکمان، آنقدر زندگی بر مردم سخت شد که کار مردم به انقلاب رسید. یعنی؛ همان مردم حاضر شدند از مال, از جان و از آبروی خود بگذرند, هزاران جان، هزاران خون و هزاران عزیز خود را تقدیم کنند، تا از شر آن خلاص شوند و آن نظام و آن حاکمان را کنار بگذارند و.... این گذشته و این سرنوشت امروز جزء تاریخ است.

نسل امروز هیچ بخشی از آن را ندیده، این تاریخ باید به این نسل و نسل‌های بعد منتقل شود تا آنها درس بگیرند و بیاموزند و استفاده کنند. هم نگذارند دوباره به آن مبتلا شوند و هم از جنبه های مختلف آن بیاموزند و نخواهند دوباره وقت و هزینه صرف کنند.

متاسفانه در این سالها آنطور که باید این گذشته، مخصوصا گذشته نزدیک ( دوران پهلوی و قاجار) برای مردم و برای نسل از انقلاب به این طرف، شرح داده نشده و عموم مردم، مخصوصاً جوانان, با مسائل و حوادث آن دوران، با میزان فساد آن دوران، با اختناق و ظلم پادشاهان و درباریان، با استضعاف عامه مردم و... چندان آشنا نیستند. نمی دانند که حقیقت آن دوران چه بوده، چه ستمها و چه سرکوب هایی بوده، نمی دانند که میزان آزادی تا چه حد بوده، چه انسانهای نالایقی بر آنها حکومت می کردند و....

وقتی که آن وضعیت و آن دوره تاریک بازگو نشد، وقتی که مردم ندانستند، اینجا راه برای کسانی که بخواهند حافظه تاریخی مردم را پاک کنند و چهره حکام آن زمان را تطهیر نمایند، باز است. به سادگی و خیلی راحت می‌شود مردم را شیفته و دلباخته همان وضع، و همان افراد کرد و همه آنچه را که برای آن خون خوانسار شده را به سادگی از آنها گرفت و...

به همین خاطر لازم است مستندات تاریخی، اسناد و مدارک گویا، شفاف و غیر قابل تردید از فجایع، ظلم ها, خباثت ها و از همه آنچه که در آن دوران تاریک بوده برای مردم مخصوصا نسل جوان ارائه شود تا خدای ناکرده کسانی نتوانند از بی خبری, ناآگاهی و عدم اطلاع مردم استفاده کنند و بر بستر کاستی‌ها و کمبودها و نابسامانی ها (که باز دست خود آنها و وابستگان و دلبستگانشان در خیلی از آنها دیده می شود) استفاده کنند و مجدداً خود آنها یا کسانی شبیه به آنها را به عنوان ناجی و مصلح جا بزند.

این امکان(سوء استفاده) فقط و فقط در اثر کم کاری و درست منتقل نشدن گذشته تاریخی این ملت میسر است که متاسفانه این روزها در زمینه‌های زیادی شاهد ظهور و بروز آن هستیم.

از این رو بر همه انسان‌های حق‌طلب، حق جو و خیرخواه و مردم دوست است که این خلاء اجتماعی، فرهنگی و تاریخی را پر کنند و نگذارند کسانی با اهداف صددرصد غیر انسانی، صددرصد غیر خدایی و سیاسی حافظه ملت را از تاریخ تلخ آن دوران پاک کننده و دستاوردهای گرانبهای انقلاب و خون صدها هزار شهید را از آنها بگیرند یا صدمه و لطمه‌ای به آن وارد کنند.

همه ایام مخصوصاً دهه فجر انقلاب فرصت مناسبی است برای بیان حقایق رژیم گذشته و حال مردم در آن دوران, حقایق انقلاب اسلامی، حقیقت و اهداف این انقلاب، راه های رفته و نرفته، کاستی‌ها و کمبودها و علل واقعی آنچه که بر این ملت گذشته است. تلاش کنیم و فرصت ها را از دست ندهیم و حتی بقیه ایام سال را هم به آن ضمیمه کنیم.
انشاالله
منبع: دکتر رمضان زاده

سوالات و پاسخ تشریحی امتحانات نهایی
ثبت نام داوطلبان در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی پایه هفتم