آخرین اخبار

2. بهمن 1396 - 8:27   |   کد مطلب: 9873
کلاس خبر: آموزش و پرورش در کشور های جهان عموما از دو شاخص اصلی یعنی " سهم از کل بودجه " و " سهم از تولید ناخالص ملی " استفاده می شود.

به گزارش خبرنگار کلاس خبر، برای اندازه گیری و سنجش میزان سرمایه گذاری برای آموزش و پرورش در کشور های جهان عموما از دو شاخص اصلی یعنی " سهم از کل بودجه " و " سهم از تولید ناخالص ملی " استفاده می شود.

طبق اطلاعات منتشر شده بودجه امسال آموزش و پرورش در ایران ۳۶ هزار میلیارد تومان از مجموع ِ ۴۲۴ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی کشور ؛ یعنی قریب به ۸ درصد آن است.

این میزان نشان دهنده ادامه روند کاهش سهم آموزش و پرورش از بودجه ملی است ؛ آن هم در شرایطی که کلیات بودجه امسال نسبت به سال قبل قریب به ۱۶ درصد افزایش داشته است.

اما در شاخص دوم ؛ یعنی سهم آموزش و پرورش از تولید ناخالص ملی وضعیت چگونه است ...؟!

بر اساس آمار منتشره تولیدناخالص ملی ۴۵۰ میلیارد دلار بوده که سهم قریب به ۹ میلیارد دلاری آموزش و پرورش از آن ؛ کمتر از ۲ درصد برآورد می شود.

جالب است بدانیم این میزان در کشور های توسعه یافته بالغ بر ۵ درصد و حتی در کشور های منطقه مثل ترکیه و عربستان حدود ۴ درصد است.

بااین حساب برای دانش آموزان ایرانی قریب به نصف ِ هم‌سالانشان در ترکیه و عربستان بعنوان دو همسایه مهم‌مان ؛ سرمایه گذاری می شود. سایر کشور های توسعه یافته که جای خود دارند.

حال بیشتر دلیل تاکیدات فراوان دولت‌یان بر خصوصی سازی آموزش و پرورش طی سالیان اخیر مشخص می شود.

علی رغم تاکیدات فراوان رهبری خصوصا در سالیان گذشته مبنی بر پرهیز از نگاه هزینه ای به آموزش و پرورش متاسفانه دولت هزینه در آموزش و پرورش را سرمایه‌گذاری نمی پندارد.

تقریبا هیچ عزم ملی برای تربیت نسل آینده مشاهده نمی شود که در این بین کم‌کاری خواص و رسانه های جامعه نمایانگر است.

ظاهرا نظام جمهوری اسلامی مدت‌هاست دچار روزمرگی شده است و برخلاف تئوری پردازی های تمدنی ؛ برنامه مشخص و مدونی برای آینده ندارد ؛ آن هم در حالی که رقبای منطقه ای آن با شتاب زیادی در ریل پیشرفت حرکت می کنند.

گفتمان محوری جامعه فرهنگی کشور بعنوان کارگزاران در صف نیز در سالیان گذشته با مسائل معیشتی تخدیر یافته و کوشش های تکلیف‌مدارانه و انگیزه های مصلحانه در آن به ندرت یافت می شود.

دغدغه های نومعلم دهه هفتادی

سوالات و پاسخ تشریحی امتحانات نهایی
ثبت نام داوطلبان در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی پایه هفتم