آخرین اخبار

22. دى 1396 - 10:23   |   کد مطلب: 9749
کلاس خبر: مسائلی مثل نداشتن باور به تربیت، نبود برنامه مناسب در طول اردو، سوء مدیریت، عدم اعتبار لازم، اردوگاه‌ های نامناسب و بکارگیری وسیله نقلیه نامناسب از جمله مسائلی هستند که اردوهای تربیتی با آن رو برو هستند و اجازه بهره برداری از آن ها را نمی‌دهند.

همانطور که می‌دانیم؛ اردو یکی از فعالیت های تربیتی است که نسبت به آن سفارش زیادی شده و می‌تواند با بهره‌گیری از روش های غیرکلامی به ارائه مفاهیم تربیتی بپردازد و مطالب و مفاهیم را در افراد درونی کند.

 

 

صاحب‌ نظران عرصه تربیت تاکید فراوانی بر تربیت غیرکلامی و غیر مستقیم دارند و تاثیر این نوع تربیت را به مراتب بیشتر از نوع کلامی و مستقیم می‌ دانند.

 

حضور در طبیعت "خارج از محیط کلاس" دقت در آیات الهی، دیدن حقایق صحنه‌ ها، حضور در فعالیت های اجتماعی، مشاهده فیلم و نمایش و ... می‌توانند انواعی از لحظه‌های تربیتی را برای متربی مهیا کنند که فرد با دیدن آنها خیلی سریعتر و راحت‌ تر به منظور تربیتی و هدف مورد نظر دست می‌ یابد.

 

 

اردو در تربیت جایگزین ندارد و خلاء آن به سادگی جبران نمی‌شود.

 

جدا کردن متربی از زندگی روزمره، قرار گرفتن زیر نظر مستقیم مربی، ایجاد بستر برای استفاده از روش الگویی، فرصت برای برنامه‌سازی و رفتارسازی، زمینه‌سازی برای تمرین آموخته‌ها، زندگی جمعی خارج از محیط خانه و خانواده و زیر نظر مربی، فراهم‌آوری زمینه برای رشد و شکوفایی استعدادهای فردی و گروهی، امکان بروز خلاقیت‌های نهفته، امکان شناخت و شناسایی خصوصیات متربیان برای مربی، امکان راهنمایی و جهت‌دهی، فراهم سازی زمینه برای مشاهده رفتار (عملی) دیگران، یادگیری رفتار جدید از طریق مشاهده، همنشینی و مصاحبت با افراد بیشتر، داشتن فرصت و آزادی برای عمل، امکان تقویت روحیه همگرایی، تقویت روحیه نظم پذیری و قانون مداری، تقویت اراده و اعتماد به نفس، ایجاد شور و نشاط و شادابی جسمی و روحی، ایجاد  فضای رقابت همراه رفاقت، امکان تعاون و همکاری، کسب تجربه عملی، افزایش آگاهی، آشنایی با الگوه ها و شخصیت های برجسته، دانش افزایی، بینش افزایی، معنویت افزایی، تقویت انگیزه ، تربیت عملی، مودت و محبت به همدیگر، بهره‌گیری از فرصت موعظه و نصیحت، خدمت به یکدیگر، تسلط به عواطف، تمرین سعه صدر، همدردی با دیگران، امکان مبارزه با خرافات و انحرافات، امر به معروف و نهی از منکر ...

 

 

موارد فوق فوائد و کارکردهای اردو هستند که با هیچ یک از روش‌های دیگر به سادگی و سهولت قابل معاوضه نیست.

 

به همین خاطر سفارش می‌شود که این ظرفیت تربیتی مورد غفلت قرارنگیرد و حتی الامکان برای همه متربیان در تمام سطوح استفاده شود و اکنون نیز جزء استانداردهای آموزش‌و پرورش است که برای همه دانش‌آموزان، معلمان، کارکنان و اولیاء دانش‌آموزان به صورت جداگانه یا تجمیعی اردو گذاشته شود.

یادداشت: دکتر شعبانعلی رمضانیان

سوالات و پاسخ تشریحی امتحانات نهایی
ثبت نام داوطلبان در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی پایه هفتم