آخرین اخبار

16. مهر 1396 - 9:51   |   کد مطلب: 8576
کلاس خبر: کودکان خالق زیباترین احساس‌ها و عشق‌ها هستند که پروین اعتصامی شاعر بزرگ ایرانی هم در این احساس شریک است

روز 17 مهر برابر با 8 اکتبر روز جهانی کودک نام دارد. کشورهای جهان روز های کودک مختلفی برای خود دارند؛ اما روز جهانی کودک را خود بچه‌ ها به وجود آورده‌اند.
در سال 1986 در چنین روزی 2 تن ازدانش‌ آموزان 9 ساله مدرسه آتاتوری در نیویورک با نگارش نامه‌ ای از همه بچه‌ های دنیا خواستند که با هم روزی را به صلح اختصاص دهند.

در پیام یکی از بنیانگذاران روز جهانی کودک آمده است:

بزرگترهای ما عقاید ثابتی دارند. آنها ما را دوست دارند چون بچه‌ هایشان هستیم اما آیا آنها می‌ دانند که چه دنیایی را برای ما بوجود می‌ آورند. اگر کمترین اشتباهی در ماشین هسته‌ای آنها رخ دهد ما هرگز شانسی برای رشد نخواهیم یافت. ما امکانی برای رشد و پرورش می‌خواهیم.

 

 

کودکان در روز جهانی کودک می‌ خواهند این تضاد را یادآور شوند، که در حالی که سالانه هزینه‌ های غیرقابل تصوری صرف تولید انواع سلاح‌ های هسته‌ ای و غیر هسته‌ ای می‌شود، کودکان بسیاری از گرسنگی، عدم امکانات بهداشتی، سوء و تغذیه  می‌میرند.

 

 

یونیسف اعلام داشته، که تنها با اختصاص 5 دلار برای هر کودک می‌ توان جان 90% از کودکانی را که سالانه می‌میرند نجات داد و برای بهبودی چشمگیر زندگی کودکان جهان‌ سوم کافی است که همان مبلغ در یک سال خرج شود و این  مبلغ تنها معادل بودجه 6 هفته تسلیحاتی جهان است.

 

 

کودکان خالق زیباترین احساس‌ ها و عشق‌ ها هستند که پروین اعتصامی شاعر بزرگ ایرانی هم در این احساس شریک است، به طوری که گفتارش را با کودکان از طریق اشعارش بیان کرده‌است ، به گونه‌ ای که در کتاب‌ های فارسی مدرسه‌ ها، همواره شعر یا اشعاری آزاد دیده می‌شود که کودکان و دانش‌آموز می‌خوانند و به خاطر می‌سپارند. امروز نیز شعر زیبای اشک یتیم این شاعر ارجمند در کتاب پنجم دبستان به چشم می‌خورد.

سوالات و پاسخ تشریحی امتحانات نهایی
ثبت نام داوطلبان در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی پایه هفتم