آخرین اخبار

24. دى 1396 - 10:59   |   کد مطلب: 9773
کلاس خبر: میزگرد این هفته در ارتباط با عوامل موثر یادگیری قرآن و برنامه قرآنی و تبادل نظر معلمان و کارشناسان قرآنی،مشاور تحصیلی و آموزش ، در محل آموزش و پرورش برگزار شد.

رهبر انقلاب بارها نسبت به فراگیری یادگیری قرآن اشاره داشتند و فرمودند: قرآن در آموزش و پرورش مهجور است. انتظار این بود كه پس از انقلاب كاركارستانی در این زمینه صورت پذیرد.كارهایی هم شده است، اما قرآن باید در آموزش و پرورش نهادینه شود.

به گزارش خبرنگار کلاس خبر، موضوع میزگرد این هفته در ارتباط با عوامل موثر یادگیری قرآن و برنامه قرآنی در دانش آموزان انتخاب شده است که در ادامه تبادل نظر معلمان و کارشناسان قرآنی،مشاور تحصیلی و آموزش،در مجموع 3 نفر و در محل آموزش و پرورش مشاهده می کنیم.

 

 

کارشناس قرآنی  در این زمینه گفت: فضای مناسب همراه با برنامه مدون و نوع آموزش از جمله موارد تأثيرگذار خواهد بود كه اگر در كنار اين موارد تكرار و مرور مطالب آموزش داده باشد، تاثیر گذار واقع می‌شود.

 

كتاب اولين مرحله‌ای است كه می‌تواند در خلاق شدن قرآن‌ آموزان كمك كند پس از آن برخورد استاد با قرآن‌ آموز كه از طريقی و چه شيوه‌ ای برای آموزش به قرآن‌ آموزان استفاده می‌كند، مهم است.

کارشناس آموزش تحصیلی نیز در این جمع حاضر گفتمعیار یادگیری باید بر اساس روانخوانی باشد،باشد یعنی:

 توجه به آموزش جامع قرآن با تاکید بر محوریت روخوانی قرآن کریم

یعنی آموزش روخوانی و روان خوانی صرف و یا آموزش قرائت یا حفظ قرآن, هر یك به تنهایی نمی تواند پاسخگوی نیازهای مختلف دانش آموزان و فراگیران باشد.

 

کارشناس آموزش تحصیلی:

امروزه نظریه «هوش های چندگانه » یا « هوش های متكثر» ( گاردنر ) ثابت می كند كه هر فردی با توجه به استعدادها و علایق خود در فراین یادگیری حضور پیدا می کند و به عبارتی « هر كس از ظن خود شد یار من ».

لذا این موضوع در آموزش قرآن بسیار قابل مطالعه و استفاده است به منظور تحقق اهداف برنامه درسی آموزش قرآن می توان از تلفیق شیوه های مختلف آموزشی استفاده کرد، مانند حس بینایی و حس شنوایی, روش نوشتاری, داستان گویی, نمایشی و...

مشاور تحصيلي :

بنده معتقد هستم که دلايل درس نخواندن و همچنین یادگیری قرآن در بین  دانش آموزان معمولاً به 3 عامل اصلي تقسيم مي شود؛ ضعف پايه، قرار گرفتن در جمع دوستان ناموفق و آشنا نبودن با روش هاي صحيح مطالعه که گاهي باعث مي شوند يک دانش آموز تصميم به ترک تحصيل بگيرد.

کارشناس قرآنی:

اغلب اوقات اصول، اهداف، رویكردها و كلیات آموزش ها و فعالیت های قرآنی مفروض گرفته می شوند و در نتیجه فعالیت ها و حتی نوآوری های آموزشی صرفاً معطوف عوامل و اجزای فرعی می شود؛ شناخت كامل اهداف برنامه درسی آموزش قرآن در هر یك از دوره های تحصیلی و یا هدف از فعالیت های مختلف قرآنی از قبیل تشكیل دارالقرآن ها  در آموزش و پرورش و مسابقات قرآنی و... باعث می شود كه :

اوّلاً ) این اهداف مورد بازبینی و اصلاح قرارگیرد و از ارائه اهداف متعدد دریک دوره یایک پایه خودداری شود.

ثانیاً ) اجرای فعالیت های آموزشی, مطابق با اهداف برنامه درسی

 

مشاور تحصیلی :

 

براي يادگيري بهتر،چه در زمینه قرآن و درس ، روش و گام هاي مطالعه خيلي مهم است.

 

مراحل يکي از روش هاي ساده مطالعه عبارتند از:
۱ - نگاه اجمالي و کلي به مطالب کتاب
۲ - سوال پرسيدن از خود
۳ - خواندن مطالب درسي
۴ - يادداشت برداري از مطالب مهم
۵ - تجزيه و تحليل اطلاعات در ذهن
۶ - اشکال يابي و رفع اشکال مطالب مطالعه شده
۷ - از برخواني و بيان مطالب به زبان خود و حل تمرین

۸ - مرور مطالب درسي گذشته.

 

راه حل های پیشنهادی:

مناسب است با توجه به جایگاه و اهمیت موضوع قرآن در آموزش و پرورش, متولیان امور, در زمینه آموزش قرآن در آموزش و پرورش, پژوهش ‏های متعددی را اختصاص دهند تا طالبان حقیقت و پژوهشگران قرآن دوست در جهت شناخت نارسایی‏ ها و مشكلات آموزش قرآن و ارتقاء جایگاه قرآن در آموزش و پرورش گام بردارند؛ در این زمینه موضوعات زیر پیشنهاد می شود :

 

1- با توجه به فرمایش امام خمینی (ره) که فرمودند : « تربیت باید قرآنی باشد. » و « بچه های ما باید تربیت قرآنی بشوند.

 

  یعنی نسبت برنامه های درس فعلی با تربیت قرآنی منظور امام خمینی چیست و چگونه می توان به این هدف متعالی رسید؟

 

 

2- تاثیر نقش مدیران مدارس در پیشبرد برنامه درسی قرآن دوره ابتدایی

3- امکان سنجی تألیف کتاب های درسی آموزش قرآن ویژه مدارس چند پایه.

4- شناسایی توانمندی های آموزگاران , معلمان خاص و مربیان پرورشی.

5- میزان تاثیر کتاب های راهنمای تدریس معلم در موفقیت معلم

سوالات و پاسخ تشریحی امتحانات نهایی
ثبت نام داوطلبان در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی پایه هفتم