آخرین اخبار

16. مهر 1396 - 11:02   |   کد مطلب: 8579
کلاس خبر: سازمان ملل متحد، ائتلاف تحت امر عربستان سعودی در یمن را به دلیل کشتن، معلول و ناقص کردن حدود ۷۰۰ کودک و حمله به مدارس و بیمارستان‌ها در سال ۲۰۱۶ میلادی در فهرست سیاه این سازمان قرار داد.

به گزارش خبرنگار کلاس خبر،سازمان ملل متحد از قرار گرفتن نام عربستان در پیش‌ نویس فهرست ممنوعه سازمان ملل خبر داد.

در پیش نویس محرمانه فهرست ممنوعه سازمان ملل به کشتار ۶۸۳ کودک در جریان حملات این ائتلاف به شهرهای یمن اشاره شده است.

همچنین مسئولیت ۳۸ عملیات مرتبط با حملات خونین به مدارس و بیمارستان های یمن در سال ۲۰۱۶ نیز متوجه این ائتلاف سعودی شده است.

 

این پیش نویس هنوز به تصویب آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نرسیده است اما ظاهراً قرار است اسناد بیشتری از جنایت های آل سعود در موضوع یمن به این پیش نویش اضافه شود.

 

 

این پیش نویس در ماه جاری به شورای امنیت سازمان ملل ارائه می شود و تا نهم آبان بررسی شود.

 

لیست سیاه ناقضان حقوق کودک سازمان ملل شامل: دولت‌ها و گروه‌هایی می‌شود که کودکان را به ‌عنوان سرباز در جنگ به خدمت می‌گیرند، از آن‌ها بهره‌برداری جنسی می‌کنند و مورد خشونت جنسی قرارشان می‌دهند، باعث کشته و مجروح شدن کودکان می‌شوند، به مدرسه‌ها و بیمارستان‌ها حمله‌ می‌کنند، به مناطق حفاظت شده یورش می‌برند یا تهدید به حمله می‌کنند و کودکان را می‌ربایند.

 

 

ژوئن سال گذشته(۲۰۱۶) نیز سازمان ملل در گزارش سالانه خود در مورد ناقضان حقوق کودکان به نام عربستان به عنوان مسئول ۶۰ درصد تلفات کودکان در جنگ یمن، اشاره شده بود؛ اما تنها چند روز پس از انتشار گزارش، بان کی مون، دبیر کل وقت سازمان در اقدامی بی‌سابقه، نام عربستان را از فهرست خارج و اعلام کرد: قرار است تحقیقات مشترکی با مشارکت ریاض در مورد جنگ یمن انجام شود.

 

 

هفته گذشته نیز آکسفام بنیاد بین‌المللی امداد رسانی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌ عدالتی با اعلام این که تاکنون ۷۷۰ هزار یمنی به وبا مبتلا شدند، خاطرنشان کرد: با ادامه روند کنونی تعداد مبتلایان به این بیماری در یمن تا ماه نوامبر به یک میلیون نفر خواهد رسید.

 

 

پیش از این نیز عربستان به علت نقض حقوق کودکان در یمن در فهرست سیاه سازمان ملل قرار گرفته بود ولی با تهدید به قطع کمک های مالی خود به سازمان ملل از فهرست خارج شد.

سوالات و پاسخ تشریحی امتحانات نهایی
ثبت نام داوطلبان در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی پایه هفتم