آخرین اخبار

16. مهر 1396 - 10:51   |   کد مطلب: 8578
کلاس خبر: استانداردهای جهانی وزن کوله‌ پشتی باید کمتر از ١٠ تا ١٥ درصد وزن دانش آموز باشد، این در حالی‌ ست که یک کودک هفت تا ١٢ ساله با وزن حدود ٢٠ تا ٣٥ کیلوگرم است. اما همین کودکان در راه رفت‌ و آمد به مدرسه گاهی کیفی تا حدود هشت کیلوگرم را به دوش می کشد.

به گزارش خبرنگار کلاس خبر از کرمانشاه ، بسیاری از افرادی که سابقه به دوش کشیدن کوله های سنگین مدرسه را دارند با کمر دردهای سختی مواجه می شوند، کارشناسان راه حل هایی برای مقابله با عوارض استفاده از کوله ها ارائه می دهند. شایع‌ترین ناهنجاری در دانش‌ آموزان نشانه‌ های نامتقارن و افزایش قوس کمر و دفورمیتی اندام‌ها به دلیل حمل کوله‌ پشتی‌های دو طرفه و یک‌ طرفه سنگین است که سبب خمیدگی غیرطبیعی و بیش از اندازه‌ ستون مهره‌ پشت به طرف عقب شده که در صورت شدید بودن این حالت، ریه تحت فشار قرار می‌گیرد و اختلال در تنفس را به وجود می‌آورد.

 

یک کارشناس  عضو هیات مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران در استان در گفتگو با خبرنگار کلاس خبر ، درباره راه حل مشکلات ناشی از کوله پشتی نامناسب می گوید: متخصصان فیزیوتراپی و ارگونومی در این بخش می توانند نقش مثبتی داشته باشند، این دو گروه با طراحی کوله پشتی هایی مقاوم در عین حال سبک که از ناحیه پشت منطبق با قوس های ستون فقرات باشد و بتواند وزن داخل کوله پشتی را به طور مناسب تقسیم کند، کمک موثری در رفع مشکل کوله های سنگین مدرسه بر می دارند.

 

به گفته  وی در عین حال استفاده از الیاف نانو که سبب جلوگیری از تعرق کودکان از ناحیه پشت می شود، می تواند به مناسب بودن کوله پشتی کمک کند.

 

 

این فیزوتراپیست افزود: همچنین بهتر است با در اختیار قرار دادن یک فضای شخصی مناسب در مدرسه، مثل کمد برای دانش آموزان از حمل وسایل سنگین توسط دانش آموز که تنها در محیط مدرسه کاربرد دارد و باعث مشکلات جسمی برای وی می شود، جلوگیری کند.

 

به گفته وی راه دیگر آن است که به کمک فیزیوتراپ به تقویت عضلات ستون فقرات کودکان کرد.

وی در میانه همه راه حل ها می گوید: مهمترین نقش را والدین دارند. نظارت و پیگیری اقدامات کمکی و انتخاب کوله پشتی مناسب از سوی آنها، مثل انتخاب دفتر و کتاب های سبک و یا قراردادن یک سری از وسایل کمک درسی و شخصی مثل مدادرنگی، ظرف آب و حوله در کمد مدرسه می تواند از سنگینی کوله پشتی کودکان بکاهد.

 

وی اضافه می کند: قطعا انجمن فیزیوتراپی ایران آمادگی دارد در تعاملی دو طرفه با وزارت آموزش وپرورش برای ارزیابی و معاینه مشکلات ستون فقرات دانش آموزان از طریق کارشناسان خبره خود تمام تلاشش را بکار ببندد تا به پیشگیری به موقع، استفاده از کوله های سنگین دانش آموزان مدد رساند.

سوالات و پاسخ تشریحی امتحانات نهایی
ثبت نام داوطلبان در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی پایه هفتم